SECTION OFFICERS & COUNCIL

OFFICERS

Chair: Lisa Hajjar, University of California-Santa Barbara (2023)

Chari-Elect: Ori Swed, Texas Tech University

Past Chair: Laura J. Heideman, Northern Illinois University (2022)

Section Secretary/Treasurer: Thomas Maher, Clemson University (2021)

Student Representative: Sehrazat G. Mart, University of Notre Dame


Section Council

Lea David, University College Dublin

Dana Moss, University of Notre Dame


Nicole S. Fox, California State University, Sacramento

Eric Schoon, Ohio State University

Ashley Reichelmann, Virginia Polytechnic Institute and State University

Marie E. Berry, University of Denver

Past Officers

Jeff Goodwin, New York University (2020-2021)

Steve Carlton-Ford, University of Cincinnati (2019-2020)

Amy Kate-Baily, University of Illinois at Chicago (2017-2018)

Lisa Leitz, Chapman University (2016-2017)

Ryan Kelty, Washington College (2015-2016)

Catherine Corrigall-Brown, The University of British Columbia (2014-2015)

Meredith Kleykamp, University of Maryland (2013-2014)

J. Craig Jenkins, Ohio State (2012-2013)

David Rohall, Western Illinois University (2011-2012)

Greg Maney, Hofstra University (2010-2011)

Juanita Firestone, University of Texas - San Antonio (2009-2010)

David S. Meyer, University of California, Irvine (2008-2009)

Louis Hicks, St. Mary's College of Maryland (2007-2008)

Lee Smithey, Swarthmore College (2006-2007)

Morten Ender, United States Military Academy (2005-2006)

Sharon Erickson Nepstad, Duquesne University (2004-2005)

Meyer Kestnbaum, University of Maryland (2003-2004)

Lynn Woehrle, Wilson College (2002-2003)

James Burk, Texas A&M (2001-2002)

Gordon Fellman, Brandeis University (2000-2001)

Mady Segal, University of Maryland (1999-2000)

Robert Benford, Southern Illinois University (1998-1999)

Mary Anna Colwell, University of California, Berkeley (1997-1998)

Jennifer Turpin, University of San Francisco (1996-1997)

Lester Kurtz, University of Texas-Austin (1995-1996)

Kurt Lang, University of Washington (1994-1995)

Ruth Searles, University of Toledo (1993-1994)

Sam Marullo, Georgetown University (1992-1993)

David Segal, University of Maryland (1991-1992)

Louis Kriesberg, Syracuse University (1990-1991)

John Lofland, University of California- Davis (1989-1990)

Kai Erickson, Yale University (1988-1989)